‘Lastige keuzes voor solide toekomst’

In de raadsvergadering van 27 maart 2025, hebben we het raadsvoorstel aangenomen met ombuigingsmaatregelen. Deze bezuinigingsmaatregelen zijn noodzakelijk om een structureel sluitende begroting te presenteren voor de jaren 2026-2029. De financiële situatie van alle gemeenten zijn bekend, ‘geen knaken, maar wel de taken’. Dat betekent extra verantwoordelijkheden als gemeenten, maar zonder financiering vanuit het Rijk.
Dit proces hebben wij in drie fasen gerealiseerd, waarbij de mogelijke bezuinigingen met daarbij de maatschappelijke effecten zijn afgewogen. Als partij hebben we honderden mogelijke opties afgewogen en tegen het licht gehouden en onze input gegeven aan het college. Hier heeft veel werk ingezeten, om weloverwogen beslissingen te kunnen maken ten behoeven van de inwoners. Het is tenslotte belangrijk dat de maatschappelijke effecten niet negatief worden beïnvloed of op een minimaal niveau worden afgedekt. Met deze maatregelen hebben wij 5 miljoen euro kunnen bezuinigen zonder afbraak te doen aan de kwaliteit van onze voorzieningen. Dat was ons uitgangspunt bij het overwegen van de mogelijke bezuinigingen.
De oppositiepartijen bleven aandringen op mogelijke bezuinigingen op het cultuurhuis of op het marktconform maken van de huurtarieven aan verenigingen, met name in de sport. Wat het bestaan van deze verenigingen overigens in gevaar zou kunnen brengen. Verenigingen waar we in Heemskerk trots op zijn en waar uw en onze kinderen uit Heemskerk hun sport kunnen beoefenen. Dit was voor ons daarom ook niet bespreekbaar, te meer omdat er al lopende gesprekken worden gevoerd met de verenigingen om hun huurtarieven geleidelijk en verspreid over meerdere jaren te verhogen, zodat deze niet in directe nood komen.
Verstandige keuzes
Verstandige, toekomstbestendige en haalbare keuzes maken. Daar draaide het deze bezuinigingsronde om. En ik ben er van overtuigd dat wij onze bijdrage op een positieve manier hebben geleverd.